DAĞDA MAHSUR KALANLARIN KURTARILMASINDA, SİVİL SAVUNMA ARAMA KURTARMA EKİPLERİ GÖREV ALDI


Açıklama: DAĞDA MAHSUR KALANLARIN KURTARILMASINDA, SİVİL SAVUNMA ARAMA KURTARMA EKİPLERİ GÖREV ALDI
Kategori: FAALİYETLER
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017
Geçerli Tarih: 27 Haziran 2017, 08:28
Site: Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı
URL: http://www.sivilsavunmakktc.com/haber_detay.asp?haberID=804


DAĞDA MAHSUR KALANLARIN KURTARILMASINDA, SİVİL SAVUNMA ARAMA KURTARMA EKİPLERİ GÖREV ALDI
Lapta Başpınar bölgesinde 11 Şubat 2017 tarihinde dağ yürüyüşüne çıkan 14 yaşlarında iki Rus asıllı çocuk kayboldu. Çocuklardan birinin babasını araması üzerine, çocukları aramaya giden baba da havanın kararması nedeniyle dönüş yolunu bulamadı ve sosyal medya hesabından konum atarak yardım istedi.

Babanın yardım çağrısı üzerine; Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Timleri ile Havacılık Birlik Komutanlığı, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ekipleri, Lapta polisi, Girne itfaiyesi ve sağlık ekipleri devreye girdi. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı helikopter ile çalışmalara destek verdi.

Havacılık Birlik Komutanlığı'na ait helikopter ile bölgeye intikal ettirilen Muhabere Arama Kurtarma Timi ve Sivil Savunma Arama Kurtarma ekipleri tarafından kazazedelere ulaşıldı ve olay bölgesinde ilkyardım yapıldı. Kazazedeler, Sivil Savunma, polis ve itfaiye ekiplerinin yaklaşık 5 saatlik arama kurtarma operasyonunun ardından mahsur kaldıkları yerden kurtarılırken, yaklaşık 500 metre derinliğindeki uçurumdan yaralı çıkarılan çocuklardan biri, hastaneye sevk edildi.